previous arrow
next arrow
Slider

Brazylijskie Jiu-Jitsu

24th Kwiecień 2019

Brazylijskie Jiu-Jitsu to jedna ze sztuk walki, której elementy wchodzą w skład MMA. Obejmuje ona walkę w stójce, zwarciu, a także parterze. Walka toczy się pomiędzy dwoma zawodnikami, a jej celem jest przejęcie kontroli nad przeciwnikiem poprzez wyrządzenie mu kontrolowanego bólu albo podduszenie powodujące utratę przytomności.

Jak powstało BJJ?

Brazylijskie Jiu-Jitsu powstało, kiedy to posiadacz stopnia 5 dan w judo, Japończyk Maeda Mitsuyo osiedlił się w Brazylii. Tam uczył on 17-letniego Brazylijczyka  Carlosa Gracie mieszanki różnych sztuk walki, którą nazywał właśnie jiu-jitsu. Określenie to przyjęło się jako nazwa tego stylu walki, chociaż ze względu na pierwszego ucznia jest nazywana również Gracie Jiu-Jitsu albo po prostu Jiu-Jitsu. Mitsuyo w 1924 roku założył komercyjną szkołę sztuk walki, w której on, a potem jego synowie nauczali właśnie Brazylijskiego Jiu-Jitsu. Techniki BJJ zostały nawet wykorzystane w bojowym systemie walki wręcz w armii USA oraz w późniejszych systemach samoobrony. Współcześnie styl walki zawdzięcza swoją popularność głównie MMA, czyli Mieszanym Sztukom Walki, które wykorzystują jego elementy.

Technika Brazylijskiego Jiu-Jitsu

Walka w BJJ polega na zdominowaniu przeciwnika. Odbywa się w stójce, zwarciu albo parterze. Tak naprawdę wywodzi się z judo oraz zapasów. Często można zauważyć podczas walki chwyty unieruchamiające, dźwignie i duszenia. Wszystko to ma na celu zmusić przeciwnika do poddania się  albo wywołanie utraty przytomności. BJJ wywodzi się z japońskich sztuk walki, więc jest także pełne kopnięć, ciosów i uderzeń dokonywanych w stójce, jak i parterze. Najpierw BBJ było łagodniejszą sztuką, bardziej opartą na judo. Z czasem jednak Brazylijczycy dodawali do niego coraz więcej elementów zapasów.

Zawodnicy MMA cenią BJJ za możliwość szybkiego powalenia przeciwnika, bez zadawania obrażeń. Treningi z BJJ są obecnie prowadzone na całym świecie. Zawodnicy wystawiani są zarówno na zawody, jak i ćwiczą jiu-jitsu dla utrzymania formy czy jako urozmaicenie innych sztuk walki. BJJ świetnie nadaje się także jako sposób na samoobronę, bo wykorzystuje siłę mięśni oraz chwyty do położenia przeciwnika i jego obezwładnienia.

Najnowsze wpisy

Sprzęt używany na treningach krav magi

Miejsce jakie moze być bezpieczne podczas uciekczki..

Sporty walki dla dzieci

Miejsce jakie moze być bezpieczne podczas uciekczki..

Sporty walki – dlaczego warto?

Miejsce jakie moze być bezpieczne podczas uciekczki..