previous arrow
next arrow
Slider

Brazylijskie Jiu-Jitsu

24th Kwiecień 2019

Brazylijskie Jiu-Jitsu to jedna ze sztuk walki, której elementy wchodzą w skład MMA. Obejmuje ona walkę w stójce, zwarciu, a także parterze. Walka toczy się pomiędzy dwoma zawodnikami, a jej celem jest przejęcie kontroli nad przeciwnikiem poprzez wyrządzenie mu kontrolowanego bólu albo podduszenie powodujące utratę przytomności.

Jak powstało BJJ?

Brazylijskie Jiu-Jitsu powstało, kiedy to posiadacz stopnia 5 dan w judo, Japończyk Maeda Mitsuyo osiedlił się w Brazylii. Tam uczył on 17-letniego Brazylijczyka  Carlosa Gracie mieszanki różnych sztuk walki, którą nazywał właśnie jiu-jitsu. Określenie to przyjęło się jako nazwa tego stylu walki, chociaż ze względu na pierwszego ucznia jest nazywana również Gracie Jiu-Jitsu albo po prostu Jiu-Jitsu. Mitsuyo w 1924 roku założył komercyjną szkołę sztuk walki, w której on, a potem jego synowie nauczali właśnie Brazylijskiego Jiu-Jitsu. Techniki BJJ zostały nawet wykorzystane w bojowym systemie walki wręcz w armii USA oraz w późniejszych systemach samoobrony. Współcześnie styl walki zawdzięcza swoją popularność głównie MMA, czyli Mieszanym Sztukom Walki, które wykorzystują jego elementy.

Technika Brazylijskiego Jiu-Jitsu

Walka w BJJ polega na zdominowaniu przeciwnika. Odbywa się w stójce, zwarciu albo parterze. Tak naprawdę wywodzi się z judo oraz zapasów. Często można zauważyć podczas walki chwyty unieruchamiające, dźwignie i duszenia. Wszystko to ma na celu zmusić przeciwnika do poddania się  albo wywołanie utraty przytomności. BJJ wywodzi się z japońskich sztuk walki, więc jest także pełne kopnięć, ciosów i uderzeń dokonywanych w stójce, jak i parterze. Najpierw BBJ było łagodniejszą sztuką, bardziej opartą na judo. Z czasem jednak Brazylijczycy dodawali do niego coraz więcej elementów zapasów.

Zawodnicy MMA cenią BJJ za możliwość szybkiego powalenia przeciwnika, bez zadawania obrażeń. Treningi z BJJ są obecnie prowadzone na całym świecie. Zawodnicy wystawiani są zarówno na zawody, jak i ćwiczą jiu-jitsu dla utrzymania formy czy jako urozmaicenie innych sztuk walki. BJJ świetnie nadaje się także jako sposób na samoobronę, bo wykorzystuje siłę mięśni oraz chwyty do położenia przeciwnika i jego obezwładnienia.

Najnowsze wpisy

Chwyty w krav madze

Miejsce jakie moze być bezpieczne podczas uciekczki..

Jak dobrać rękawice do sportów walki?

Miejsce jakie moze być bezpieczne podczas uciekczki..

MMA Freak Fight

Miejsce jakie moze być bezpieczne podczas uciekczki..