previous arrow
next arrow
Slider

MMA

24th Kwiecień 2019

Sztuki walki od zawsze są popularne i ich treningi odbywają się w wielu miejscach. Kiedyś fascynacja filmami z elementami walki powodowała, że wiele osób zapisywało się na treningi judo czy karate. Obecnie najwięcej młodych ludzi wybiera MMA, które łączy wiele sportów walki i daje duże możliwości rozwoju. Jednak każdy sport walki ma duże korzyści dla ciała, a także charakteru trenującego. Warto się im lepiej przyjrzeć.

Czym jest MMA?

Najpierw jednak warto wspomnieć czym w ogóle jest MMA i co dokładnie oznacza skrót. Otóż MMA to po angielsku Mixed Martial Arts, czyli dosłownie mieszane sztuki walki. To dyscyplina sportowa, w której dwóch zawodników walczy ze sobą używając technik zapożyczonych z różnych sportów walki. W zasadzie podczas walki MMA można używać wszystkich dozwolonych metod walki bez użycia broni. To dlatego walka odbywa się zarówno w stójce, jak i w parterze, a stosowane są zarówno ciosy, kopnięcia, dźwignie, rzuty, jak i duszenia. O wygranej decyduje nokaut, nokaut techniczny, poddanie albo decyzja sędziów. W MMA znajdziemy więc elementy takich sztuk walki jak judo, brazylijskie jiu-jitsu, boks itp.

Jakie zalety ma uprawianie sztuk walki?

Zalet uprawiania sztuk walki jest bardzo dużo. I nie chodzi tutaj tylko MMA, które jak wspomnieliśmy stało się popularne i coraz więcej klubów fitness, siłowni czy profesjonalnych grup ma w swojej ofercie treningi z elementami różnych sztuk walki, zarówno MMA, jak i konkretnymi sportami. Trenując z różnymi przeciwnikami uczymy się przewidywania ich ruchów. Jest to ważna umiejętność chociażby w samoobronie. Kiedy ktoś nas zaatakuje, łatwiej będzie po prostu go obezwładnić, by móc uciec albo wystraszyć napastnika. Ćwiczenie sztuk walki zwiększa więc poczucie naszego bezpieczeństwa, a co za tym idzie buduje również większą pewność siebie.

Kolejną zaletą ćwiczenia sztuk walki jest lepsza koordynacja ruchowa, lepszy refleks i większa wytrzymałość. Ten rodzaj sportu nie pomoże zbudować sylwetki kulturysty, ale znacznie wzmocni ciało i pozwoli wypracować siłę mięśni i ich wytrzymałość. Trenowanie do sztuk walki to tak naprawdę ciężka praca, bo oprócz nauki ciosów, kopnięć i zakładania dźwigni na treningach robione są duże ilości brzuszków, ćwiczenia z obciążeniami oraz niezliczona ilość podskoków na skakance. Dzięki temu wzmacniają się mięśnie, które pracują podczas walk. W sportach walki liczy się siła, wytrzymałość, mocny charakter, ale i taktyczne myślenie jak pokonać przeciwnika. Tego wszystkiego uczą więc treningi, jak i sparingi odbywające się na treningach.

Jeśli więc sam stwierdzisz, że chcesz spróbować sportów walki i czujesz się na siłach, by zacząć treningi, warto spróbować, bo korzyści uprawiania sportów walki jest bardzo dużo.

Najnowsze wpisy

Sporty walki – dlaczego warto?

Miejsce jakie moze być bezpieczne podczas uciekczki..

Krav maga a samoobrona

Miejsce jakie moze być bezpieczne podczas uciekczki..

Kobiety i sporty walki

Miejsce jakie moze być bezpieczne podczas uciekczki..