previous arrow
next arrow
Slider

MMA

24th Kwiecień 2019

Sztuki walki od zawsze są popularne i ich treningi odbywają się w wielu miejscach. Kiedyś fascynacja filmami z elementami walki powodowała, że wiele osób zapisywało się na treningi judo czy karate. Obecnie najwięcej młodych ludzi wybiera MMA, które łączy wiele sportów walki i daje duże możliwości rozwoju. Jednak każdy sport walki ma duże korzyści dla ciała, a także charakteru trenującego. Warto się im lepiej przyjrzeć.

Czym jest MMA?

Najpierw jednak warto wspomnieć czym w ogóle jest MMA i co dokładnie oznacza skrót. Otóż MMA to po angielsku Mixed Martial Arts, czyli dosłownie mieszane sztuki walki. To dyscyplina sportowa, w której dwóch zawodników walczy ze sobą używając technik zapożyczonych z różnych sportów walki. W zasadzie podczas walki MMA można używać wszystkich dozwolonych metod walki bez użycia broni. To dlatego walka odbywa się zarówno w stójce, jak i w parterze, a stosowane są zarówno ciosy, kopnięcia, dźwignie, rzuty, jak i duszenia. O wygranej decyduje nokaut, nokaut techniczny, poddanie albo decyzja sędziów. W MMA znajdziemy więc elementy takich sztuk walki jak judo, brazylijskie jiu-jitsu, boks itp.

Jakie zalety ma uprawianie sztuk walki?

Zalet uprawiania sztuk walki jest bardzo dużo. I nie chodzi tutaj tylko MMA, które jak wspomnieliśmy stało się popularne i coraz więcej klubów fitness, siłowni czy profesjonalnych grup ma w swojej ofercie treningi z elementami różnych sztuk walki, zarówno MMA, jak i konkretnymi sportami. Trenując z różnymi przeciwnikami uczymy się przewidywania ich ruchów. Jest to ważna umiejętność chociażby w samoobronie. Kiedy ktoś nas zaatakuje, łatwiej będzie po prostu go obezwładnić, by móc uciec albo wystraszyć napastnika. Ćwiczenie sztuk walki zwiększa więc poczucie naszego bezpieczeństwa, a co za tym idzie buduje również większą pewność siebie.

Kolejną zaletą ćwiczenia sztuk walki jest lepsza koordynacja ruchowa, lepszy refleks i większa wytrzymałość. Ten rodzaj sportu nie pomoże zbudować sylwetki kulturysty, ale znacznie wzmocni ciało i pozwoli wypracować siłę mięśni i ich wytrzymałość. Trenowanie do sztuk walki to tak naprawdę ciężka praca, bo oprócz nauki ciosów, kopnięć i zakładania dźwigni na treningach robione są duże ilości brzuszków, ćwiczenia z obciążeniami oraz niezliczona ilość podskoków na skakance. Dzięki temu wzmacniają się mięśnie, które pracują podczas walk. W sportach walki liczy się siła, wytrzymałość, mocny charakter, ale i taktyczne myślenie jak pokonać przeciwnika. Tego wszystkiego uczą więc treningi, jak i sparingi odbywające się na treningach.

Jeśli więc sam stwierdzisz, że chcesz spróbować sportów walki i czujesz się na siłach, by zacząć treningi, warto spróbować, bo korzyści uprawiania sportów walki jest bardzo dużo.

Najnowsze wpisy

Chwyty w krav madze

Miejsce jakie moze być bezpieczne podczas uciekczki..

Jak dobrać rękawice do sportów walki?

Miejsce jakie moze być bezpieczne podczas uciekczki..

MMA Freak Fight

Miejsce jakie moze być bezpieczne podczas uciekczki..