previous arrow
next arrow
Slider

Sporty walki

24th Kwiecień 2019

Sporty walki dążą głównie do szybkiego i sprawnego pokonania przeciwnika. Funkcjonują one jako dyscypliny olimpijskie, ale i posiadają wiele zalet uprawiane dla przyjemności. Zapasy, szermierka, boks, judo oraz taekwondo mają wielu zwolenników i pozwalają na zdobycie olimpijskich medali.

Sporty walki dzielimy na te oparte na uderzeniach np.: boks, chwytach np.: judo, uderzeniach i chwytach np.: MMA oraz na walce z bronią białą- szermierka czy kendo. Ta podstawowa klasyfikacja pozwala nam już na odczytanie charakteru sportów walki. Stanowią one połączenie ruchów, ciosów i użycia strategii służącej do pokonania przeciwnika. Taki jest bowiem ich cel powstania. W odróżnieniu od sztuk walki, sporty walki są nastawione na rywalizację i zwycięstwo, brak w nich ideologii i walki dla samego treningu.

Trening w sportach walki jest bardzo ważnym elementem. Nie tylko pozwala on na doskonalenie określonych ruchów i uderzeń, ale też na zachowanie kondycji, poprawę koordynacji, zwiększenie wydolności organizmu. Poza tym sporty walki przyczyniają się do redukcji agresji, obniżenia poziomu stresu i wzmocnienia poczucia własnej wartości. Błędne jest jednak postrzeganie sportów walki jedynie jako sposobu na dominację w grupie oraz używanie nabytych technik w każdej nadarzającej się okazji. Oczywiście mogą one służyć do samoobrony, ale nie powinno się ich nadużywać i chełpić umiejętnościami.

Sportów walki nie musi się od razu uprawiać w celu przyszłego startowania w zawodach. Z resztą poprzedza to wiele miesięcy czy nawet kilka lat treningu, opanowania techniki i nauki określonych uderzeń czy chwytów. Sporty walki można trenować dla korzyści fizycznych, wydolnościowych, zapewnienia sobie sprawności i rozrywki. Przy wybieraniu sportu walki dla siebie należy również zwrócić uwagę na to, co chcemy osiągnąć. Jedne sporty sprzyjają wzrostowi masy i siły, inne opierają się na technice oraz zwinności. Warto zastanowić się w czym jesteśmy lepsi, czy mamy dużo siły i energii czy raczej cechuje nas zwinność oraz dobry refleks. Oczywiście wszystkie te cechy sprzyjają ćwiczeniu i rozwojowi sportów walki.

Najnowsze wpisy

Sporty walki – dlaczego warto?

Miejsce jakie moze być bezpieczne podczas uciekczki..

Krav maga a samoobrona

Miejsce jakie moze być bezpieczne podczas uciekczki..

Kobiety i sporty walki

Miejsce jakie moze być bezpieczne podczas uciekczki..