previous arrow
next arrow
Slider

Sporty walki

24th Kwiecień 2019

Sporty walki dążą głównie do szybkiego i sprawnego pokonania przeciwnika. Funkcjonują one jako dyscypliny olimpijskie, ale i posiadają wiele zalet uprawiane dla przyjemności. Zapasy, szermierka, boks, judo oraz taekwondo mają wielu zwolenników i pozwalają na zdobycie olimpijskich medali.

Sporty walki dzielimy na te oparte na uderzeniach np.: boks, chwytach np.: judo, uderzeniach i chwytach np.: MMA oraz na walce z bronią białą- szermierka czy kendo. Ta podstawowa klasyfikacja pozwala nam już na odczytanie charakteru sportów walki. Stanowią one połączenie ruchów, ciosów i użycia strategii służącej do pokonania przeciwnika. Taki jest bowiem ich cel powstania. W odróżnieniu od sztuk walki, sporty walki są nastawione na rywalizację i zwycięstwo, brak w nich ideologii i walki dla samego treningu.

Trening w sportach walki jest bardzo ważnym elementem. Nie tylko pozwala on na doskonalenie określonych ruchów i uderzeń, ale też na zachowanie kondycji, poprawę koordynacji, zwiększenie wydolności organizmu. Poza tym sporty walki przyczyniają się do redukcji agresji, obniżenia poziomu stresu i wzmocnienia poczucia własnej wartości. Błędne jest jednak postrzeganie sportów walki jedynie jako sposobu na dominację w grupie oraz używanie nabytych technik w każdej nadarzającej się okazji. Oczywiście mogą one służyć do samoobrony, ale nie powinno się ich nadużywać i chełpić umiejętnościami.

Sportów walki nie musi się od razu uprawiać w celu przyszłego startowania w zawodach. Z resztą poprzedza to wiele miesięcy czy nawet kilka lat treningu, opanowania techniki i nauki określonych uderzeń czy chwytów. Sporty walki można trenować dla korzyści fizycznych, wydolnościowych, zapewnienia sobie sprawności i rozrywki. Przy wybieraniu sportu walki dla siebie należy również zwrócić uwagę na to, co chcemy osiągnąć. Jedne sporty sprzyjają wzrostowi masy i siły, inne opierają się na technice oraz zwinności. Warto zastanowić się w czym jesteśmy lepsi, czy mamy dużo siły i energii czy raczej cechuje nas zwinność oraz dobry refleks. Oczywiście wszystkie te cechy sprzyjają ćwiczeniu i rozwojowi sportów walki.

Najnowsze wpisy

Chwyty w krav madze

Miejsce jakie moze być bezpieczne podczas uciekczki..

Jak dobrać rękawice do sportów walki?

Miejsce jakie moze być bezpieczne podczas uciekczki..

MMA Freak Fight

Miejsce jakie moze być bezpieczne podczas uciekczki..