previous arrow
next arrow
Slider

Krav maga a samoobrona

31st Maj 2019

Często krav maga jest kojarzona z technikami samoobrony. Nic dziwnego, ponieważ na treningach głównie skupiamy się na uczeniu właśnie obrony samego siebie w niebezpiecznych sytuacjach. To sport walki, który nie polega na widowiskowym pokonaniu przeciwnika, ale praktycznym wykorzystaniu zdobytych umiejętności. Jakich technik uczy więc krav maga?

Izraelska sztuka walka

Przypomnijmy, że krav maga powstała dla Sił Obronnych Izraela. Łączy w sobie techniki judo, zapasów, aikido i innych sztuk walki. Z początku stosowało ją wojsko izraelskie, następnie stała się popularna i w innych kręgach oraz wyszła poza Izrael, rozprzestrzeniając się na całym świecie. Wiele osób ćwiczy krav magę z pasji do tego sportu. Jednak coraz częściej treningi skupione są właśnie na nauce samoobrony. Techniki krav magi opierają się bowiem na naturalnych odruchach obronnych. Pchnięcia i uderzenia skupiają się na wrażliwych punktach na ciele. W sztuce walki nie ma mowy o współzawodnictwie czy komercji. Skupia się ona na praktyce – umiejętności obrony w kryzysowej sytuacji.

Jakie zasady przyjmuje krav maga?

Krav maga nie tylko uczy fizycznej samoobrony, ale też opiera się na zasadach, które dbają o bezpieczeństwo jednostki. Przestrzega, by unikać niebezpiecznych miejsc i sytuacji, zakłada, aby w momencie niebezpieczeństwa oddalić się w możliwie spokojne miejsce, a kiedy nie jest to możliwe – stanąć do walki, używając dostępnych przedmiotów. Kiedy nie ma zaś w pobliżu niebezpiecznych przedmiotów, trzeba używać technik walki bez ograniczeń lub też zniechęcić atakującego.

Jak wyglądają treningi krav magi

Zazwyczaj treningi przebiegają następująco – zaczynają się rozgrzewką, następuje prezentacja technik, są one praktykowane jako ćwiczenia w grupach lub parach, a na koniec wykonywane są ogólne ćwiczenia na różne partie ciała. Ważną umiejętnością, jaką uczy krav maga jest radzenie sobie w stresie i pod wpływem chwili. Jej techniki naturalnej samoobrony pozwalają wypracować schematy postępowania w różnych sytuacjach. Intuicyjne działanie pomaga się obronić, unikając krzywdy lub skutecznie odstraszając atakującego. Skuteczność jest osiągana przy minimalnej liczbie ciosów, a więc obrona staje się skuteczna.

Najnowsze wpisy

Chwyty w krav madze

Miejsce jakie moze być bezpieczne podczas uciekczki..

Jak dobrać rękawice do sportów walki?

Miejsce jakie moze być bezpieczne podczas uciekczki..

MMA Freak Fight

Miejsce jakie moze być bezpieczne podczas uciekczki..