previous arrow
next arrow
Slider

Japońskie sztuki walki

31st Październik 2019

Najbardziej znane japońskie sztuki walki to karate, ju-jitsu, aikido, a także sumo. Często zapominamy jednak, że to nie jedyne sporty walki, które powstały i są praktykowane w Japonii. Warto do wymienionych dołożyć również sumo, kendo czy choćby ken-jitsu. Sporty walki w Japonii stanowią połączenie treningów ducha i ciała. Ukazują podwójny wymiar walki, który jest obcy zachodnim dyscyplinom. To właśnie dlatego wybiera je tak wiele osób.

Japońskie sztuki walki praktykowane w Polsce

Najczęściej w Polsce trenowane jest karate, judo czy aikido. Jeśli chodzi o ju-jitsu, to często nie jest kojarzone z Japonią, a z Brazylią, ponieważ jego odmiana BJJ jest o wiele bardziej znana. Wywodzi się zarówno z ju-jitsu, zapasów, jak i judo. Karate znaczy zaś w języku japońskim „drogę pustych rąk”. Jak sama nazwa wskazuje, nie wymaga użycia żadnej broni, liczą się tylko precyzyjne ciosy i sprawność fizyczna. Często bywa trenowana jako sztuka samoobrony. Judo to natomiast uszlachetniona wersja ju-jitsu. Wykorzystuje siłę przeciwnika do zastosowania padów, rzutów i dźwigni, obezwładniających jego ciało. Aikido z kolei opiera się na rzutach i dźwigniach i jest jednym z pięciu najpopularniejszych sztuk walki w Japonii. Wymaga dużej sprawności fizycznej, by można wykonywać uniki i opady. Wyznawana jest w nim zasada – ustąp, by zwyciężyć.

Japońska szermierka i zapasy

Kendo to sztuka walki bazująca na ken-jitsu, czyli samurajskiej sztuce walki. Bronią są tutaj jednak bambusowe miecze, zastępujące ostre, śmiercionośne szable japońskie. Dodatkowym zabezpieczeniem w kendo są ochraniacze oraz regulamin, ściśle określający, gdzie mogą padać ciosy. Kendo oznacza po japońsku właśnie „drogę miecza”. Nazywane jest również szermierką na kije. To mniej popularna, ale bardzo ciekawa technika walki, która również ma swoich zwolenników. Podobnie jak sumo. Tutaj walka odbywa się na macie i jest znacznie bardziej widowiskowa. Otacza ją swoisty ceremoniał, ponieważ sumo to tak naprawdę narodowy sport Japończyków. Celem jest po prostu wypchnięcie przeciwnika poza pole walki lub sprawienie, by dotknął podłoża jakąkolwiek inną częścią ciała niż stopy.

Japończycy a krav maga

Krav maga również ma coś wspólnego z japońskimi sztukami walki. To sport walki powstały na potrzeby wojska, który łączy boks, ju-jitsu, judo, zapasy i wiele innych sztuk walki. Doskonale nadaje się do samoobrony, a także wzmacnia ciało i ducha jak w przypadku wschodnich sztuk walki. Krav maga zapoczątkowana została w Czechosłowacji, a rozwinęła się w Izraelu. Zakłada jednak przemyślane ciosy w czułe punkty na ciele, brak broni do walki oraz walkę tylko z konieczności, w celu obrony.

Najnowsze wpisy

Chwyty w krav madze

Miejsce jakie moze być bezpieczne podczas uciekczki..

Jak dobrać rękawice do sportów walki?

Miejsce jakie moze być bezpieczne podczas uciekczki..

MMA Freak Fight

Miejsce jakie moze być bezpieczne podczas uciekczki..